Türkiye’den kargo gönderimi hakkında en çok sorulan sorular.

Galyum adresimi kullanarak nasıl alışveriş yapabilirim?

Size özel adresinizi, Türkiye adresim sayfasında gösterilen şekilde alışveriş yaptığınız sitelerin teslimat adresi kısmına yazabilirsiniz.
Teslimat adresini eklerken müşteri numaranızı eklemeyi unutmayınız.

Türkiye’den neler sipariş edebilirim?

Butik veya dünyaca tanınmış markalardan kıyafet, dekor eşyalar, kitap, DVD, elektronik eşya, hobi malzemeleri, spor ürünleri vb. satın alabilirsiniz.

Gönderemeyeceğim ürünler nelerdir?

Silah ve silah parçası, yanıcı ve patlayıcı maddeler, din karşıtı veya herhangi ayrımcılık içeren ürünler, kültür ve tabiat varlıkları, insan organları, kozmetik, reçeteli ilaçlar, gıda, takviye gıdalar, heykeller, alkollü- alkolsüz içecekler, uyuşturucu madde ve kullanımını sağlayan araçlar, kimyasal maddeler, cep telefonları, para, antika, hisse senedi – tahvil – bono, döviz, çek ve senet, canlı – cansız hayvan, mücevher ve tekrar satılmak üzere ticari nitelikte ürünler ve Gümrük Müsteşarlığı’nın hızlı kargo taşımacılığıyla ilgili 19.04.2011 tarihinde yayınladığı genelgeyle yapılan kısıtlamalar neticesinde tütün ve tütün ürünleri tarafımızca gönderimi yapılamaz.

Hacimsel ağırlık nedir?

Gönderim maliyetlerinde belirleyici unsur gönderdiğiniz paketin gerçek ağırlığından çok uçakta kapladığı yerdir.
Bu da gönderinizin hacimsel (veya boyutsal) ağırlığıdır.
Hacimsel hesaplama; uzunluk x derinlik x yükseklik / 5000 seklinde hesaplanmaktadır.

Paketlerimi beraber göndermek için posta kutumda bekletebilir miyim?

Elbette bekletebilirsiniz. Ancak; gelen paketleriniz adınıza 60 gün ücretsiz depolanmaktadır.
Bu neden ile 60 günü asmayacak şekilde depolamadan faydalanabilirsiniz.
Aşması durumunda kg başına günlük €1 depolama ücreti ekleniyor olacaktır.

Paket birleştirme işlemi nedir?

Site üzerinden paketlerinizi seçerek ayni adrese göndermeniz durumunda paketleriniz otomatik olarak birleşiyor olacaktır.
Ayrıca birleştirmek istediğiniz paketlerin isimlerini müşteri hizmetlerimize e-posta göndererek fiziksel birleştirme talebinde bulunabilirsiniz.
Paketleriniz en uygun şekilde birleştirerek yeniden paketliyor olacaktır.
Bir pakete bir kez ücretsiz olarak müdahale edildiğinden birleştirme işlemi yaptığınız paket için tekrar birleştirme ya da küçültme talebi oluşturursanız +€5 işlem ücreti uygulanmaktadır.

Paketim hasarlı bir şekilde posta kutuma ulaşırsa ne yapmam gerekir?

Paketiniz teslim alınırken; eğer dışında belirgin bir hasar tespit edilirse, teslim alınmadan satıcıya geri gönderilir ve bu konuda bilgilendirilirsiniz.
Paketiniz teslim alındıktan sonra açılır ve yine belirgin bir hasar görülürse size haber verilerek satıcınızla görüşmeniz önerilir.
Görüşmeleriniz sonunda iade işlemleri başlatırsanız yardımcı olunur.
Paketler dikkatle incelenmez, bu nedenle herhangi bir çizik, sıyrık vb. hasarlar gözden kaçabilir, bu gibi durumlarda Galyum.com haber vermediği için sorumlu tutulamaz.

Alışveriş yaptım. Fakat adresimi yanlış vermişim, ne yapmalıyım?

Galyum.com olarak size tanımladığımız adresi, alışveriş yapacağınız web sitesinde gönderi adresi bölümüne yazarken doğru yazdığınızdan emin olunuz.
Adresin yanlış yazılması durumunda, öncelikle Galyum.com web sitesi içinden açabileceğiniz destek talebi ile Türkiye müşteri hizmetleri personelimize konuyu iletin.
Daha sonra alışveriş yaptığınız siteye durumu iletiniz.
Alışveriş yaptığınız siteyi sizin adınıza arayabilir, durumu kontrol altına almalarını sağlayabiliriz.
Fakat genel olarak belirtebiliriz ki, bu durumda kargonuzun bize ulaşması %50 ihtimaldir.
Bir çok alışveriş sitesi, gönderimi yapılmış paketin adresini değiştirmezken, bir kısmi adres güncelleme işlemini yapmaya çalışsa bile kargo firmaları bunu kabul etmeden paketi satıcıya geri gönderebilir.
Bazı durumlarda ise alışveriş sitesi ve kargo firması anlaşmalı çalışarak değişikliği onaylamaktadırlar.

Paketlerimi Takip edebilir miyim?

Ödemesini yaptığınız paketin, isleme alınması sonrasında ‘’Gönderilen Paketlerim’’ bölümüne geçişi sağlanır. Buradan ‘’Gönderi Takip’’ butonuna basarak, takibinizi sağlayabilirsiniz.

Türkiye’den ticari amaçlı ürünler alabiliriyim.

Evet, Galyum kurumsal hizmeti ile Türkiye’den toptan alışveriş yapabilir ve kendi ülkenizde satmak ve pazarlamak için ürün tedariki yapabilirsiniz.
Ticari amaçlı kargo ve satın alma seçenekleri için kurumsal sayfamızı ziyaret ederek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.